Spa Terminolojisi

Akupresür – Geleneksel Çin basınç-noktası masajıdır, vücuttaki enerji akışını uyarır.

Akupunktur- Taoist felsefe temelindeki geleneksel Çin iyileştirme tekniğidir, iğneler, düşük voltajlı elektrik akımı (elektro akupunktur) veya nokta masajı (akupresür) kullanarak uygulanır.

Aleksander Tekniği – Hareketi geliştirmek için bedeni ve zihni yeniden eğitme yöntemidir. Duruşu ve dengeyi geliştirmek ve strese yol açan alışkanlıkları gidermek amacıyla, her bir faaliyet için uygun miktarda enerjinin uygulanmasına odaklanır.

Algoterapi – Deniz yosunu banyosu – bir talasoterapi (deniz suyu terapisi) şeklidir.

Anaerobik – Aerobik egzersizin aksine, anaerobik egzersiz – ağırlık kaldırma ve vücut geliştirme gibi – vücudun aldığından daha fazla oksijen kullanmasına sebep olan kas çalışmasını içerir.

Anti-aging – Yaşlanma sürecini yavaşlattığı söylenen ürün veya tedavi uygulaması.

Uygulamalı kinesioloji – Kasların incelenmesini, özellikle de  insan hareketinin mekaniğini ele alan bilim dalı.

Aqua aerobik - Yağları yakmak, kemikleri güçlendirmek ve kardiyovasküler sağlığı ve dayanıklılığı arttırmak için suyun desteğini ve direncini kullanarak,  havuz içinde gerçekleştirilen aerobik egzersizler. Suyun kaldırma gücü, eklemlerin ve kasların zarar görme ihtimâlini büyük ölçüde azaltır.

Aromaterapi – Masaj, yüz bakımı, vücut sargılama veya hidro-yataklar gibi uygulamalardır, bunlar kokulu esans yağları uygulaması içerirler.

Asanalar – Çeşitli yoga duruşları veya tavırlarıdır.

Ayurveda -Beslenme, bitkisel ilaçlar, aromaterapi, masaj ve meditasyon uygulamalarının birleşimiyle oluşturulan çeşitli teknikleri kullanarak organizmayı mükemmel dengeye yeniden getirmek için uygulanan,  Hindistan kaynaklı geleneksel halk tıbbına dayanan Antik Hint  sistemidir.

Balneo terapi – Suyun kullanımıyla vücudu onaran ve yeniden canlandıran bir uygulamadır. Eski zamanlardan beri, banyo terapisi, kan dolaşımını geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ağrıyı ve stresi rahatlatmak için kullanılmıştır.

Bindi – Keseleme, bitkisel tedaviler ve hafif masajla birleştirilen vücut çalışması.

Kan basıncı – Vücudun atardamarlarının duvarlarına kanın uyguladığı basınç. Normal kan basıncı genellikle 120/80.

Vücut şartlandırma – Vücudun genel şartları üzerine odaklanan herhangi egzersiz programı. Bir Vücut Şartlandırma usulü, güç ve esneklik için olan uygulamaları bir araya getirebilir ve hem güç eğitim aletlerini hem de zemin egzersizlerini kullanır.

Vücut şekillendirme – Ağırlık, esneklik ve dayanıklılık eğitimini kullanan fitness programı; ancak koşma veya atlama değildir, kalçaları, uylukları, üst kolları ve kaba etleri bunlara hacim kazandırmadan şekle sokmaktır.

Vücut sargılama – Bitkisel çaylara bandırılan bezlerle vücudu çepeçevre sargılamaya dayanan uygulama.

Fırçalama ve düzgünleştirme – Cildin kuru olarak fırçalanması, kan dolaşımını uyarırken, aynı zamanda ölü tabakaları ve safsızlıkları bertaraf etmeyi amaçlamaktadır. Bu bir çok keseleme (ovuşturma) tekniklerinden biridir, bir nemlendirici losyon uygulamasıyla oluşturulan çamur ve deniz yosunu vücut maskeleri için bir ön işlem olarak kullanılır.

Selülit – Bazı kadınlarda görülen, uyluklarda, kalçalarda ve kaba etlerde oluşan, ciltte çukurlaşmaya sebep olan topaklaşmış yağlı ve fibröz (lifli) doku birikimleridir.

Çakra – Enerji merkezi için kullanılan bir ayurvedik terim. İnsanda yedi çakra bulunduğuna, bunların tümünün birbiriyle bağlantılı olduğuna ve iyi dengelenmesi gerektiğine inanılır.

Döngüsel beden eğitimi – Birbiri ardınca tamamlanan, hareketliliği, kuvveti ve dayanma gücünü yükseltmek için ağırlığa dirençli malzemelerle yapılan altı ilâ on adet egzersiz kullanımıyla oluşturulan egzersiz planı. Her bir egzersiz, belirli sayıda tekrarlamalarla yapılır.

Kollajen terapisi – Cilt altına, kırışıklık ve çizgileri doldurmak için ince bir iğneyle yapılan kollajen enjeksiyonu.

Cromotherapy – Renklendirilmiş odaların, ışık ampullerinin, kumaşların vs. nesnelerin kullanımıyla zihinsel ve ruhsal sağlığı dengelemek amacıyla renk kulanımı. Tekniğin tarihi antik Mısır’a kadar uzanır.

Kranyo – Kafatası ile omurga boyunca belkemiğinin temeli arasındaki bağlantıya odaklanan tedavidir. Bu alanlar içinde terapistin uyguladığı vuruşların, beyin-omurilik sıvısı dolaşımındaki blokajları serbest bıraktığı ve böylece bunun daha serbestçe akışını sağladığı söylenir.

Densırsays – Tempolu hoş bir müzik eşliğinde adımlar atarak ve modern danstan türemiş hareket örnekleriyle yapılan aerobik idmanlardır, hareket alanını, vücut dayanımını, aerobik kapasiteyi, esnekliği ve kuvveti geliştirmeye yardımcı olur.

Detoksifikasyon – Vücudu, bağımlılık yapan alışkanlıklar dolayısıyla biriken zehirlerden ve toksinlerden arındırma.

Doşalar (yaşam enerjileri) – Ayurvedik tıbba göre, üç metabolik tip (vata, pitta ve kapha) yaşam enerjisi mevcuttur. Çoğu insan kendisinde, bir tanesi daha baskın olsa da bu tiplerin bileşimini gösterir.

Duo masaj – İki terapistin aynı anda uyguladığı masaj işlemi.

Hafif vuruş masajı (effleurage) – Belli uygulamaların başında ve sonunda kullanılan, çabuk, uzun süreli vuruşlarla uygulanan masaj tekniği.

Endermoloji – Selülit görünümünde azaltma yaptığı söylenen Fransız masajı

Esans yağları – Çiçeklerden, çimenlerden, meyvelerden, yapraklardan, köklerden veya ağaçlardan çıkarılan aromatik sıvılar. Bu yağlar, kokularını ve tatlarını sürdürürler ve böylece hangi bitkiden çıkarılmışsa onun esansını taşırlar.

Avrupa yüz bakımı – Yüze, omuzlara ve göğüs bölgesine uygulanan derin temizleme, buhara tutma, ovuşturma ve profesyonel masaj yoluyla yapılan uygulamalardır, ardından cildi nemlendirici özel maske uygulaması gelir.

Keseleme – Yüzde veya vücutta oluşan ölü deri hücreleri üst tabakasını soymak için yapılan işlem. Kuru fırça, lifle ovma ve tuzla ovuşturma, üzüm çekirdeği şeker, kil ve tuz içeren bileşenlerle bir arada kullanılan teknikler arasındadır.

Fango – İtalyanca çamur anlamına gelen fango kelimesinden gelir, yağla veya suyla karıştırılarak uygulanan mineralli çamur kullanan bir uygulamadır, cildi toksinlerden arındırmak, kasları rahatlatmak ve dolaşımı uyarmak için bir sıcak kompres olarak tüm vücuda yayılır.

Feng shui – Bir mekân ile orada oturanlar arasındaki enerji akışını en yüksek uyum düzeyine getirmek amacıyla, bir yapının veya yerin tasarımını veya yerleşimini en elverişli hale getirmeyi belirleyen Çin sanatıdır.

Fitness profili – Aerobik kapasitesini, esnekliği ve dayanıklılığı, aynı zamanda dinlenme esnasındaki kalp atış hızını, kan basıncını ve vücut kompozisyonunu değerlendirmek için bir fitness çalıştırıcısı tarafından yönetilen test.

Gomaj – Masaja benzer uzun süreli hareketlerle uygulanan, kremler kullanarak yapılan temizleme ve yeniden nemlendirme işlemi.

Hatha yoga – Fiziksel süreçleri (akla, meditasyona, hizmete vs. hususlara odaklanan diğerlerinin aksine) adanmış olan yoga dalıdır ve soluk almayı ve fiziksel egzersizleri içerir. Çok çeşitli fiziksel yoga tipleri vardır.

Bitkisel sargı – Bitkilerden elde edilen ısıtılmış bir solüsyona bandırılan bez şeritler kullanarak yapılan uygulama. Rahatlatmak için kullanılır ve safsızlıkları giderip detoks yaptığı (toksinlerden arındırdığı) söylenir.

Sıcak taş terapisi – Koyu renk, pürüzsüz taşların sıcak su içinde veya sıcak kaynak suyu havuzlarında ısıtıldıktan sonra, vücudun sırt, avuç içleri ve ayak parmakları arası gibi bölgeleri üzerine konularak veya hafif basınçla vurdurulmasıyla yapılan, rahatlatıcı terapötik uygulama. Soğuk taşlar da kullanılabilir.

Hidroterapi – Suyu, rahatlamaya yardımcı olmak için terapötik olarak kullanan tedavidir, su altı jet masaj, farklı duş tipleri ve mineral banyolar gibi uygulama çeşitlerini içerir. Talasoterapi, hidroterapi için deniz suyunu kullanan, Avrupa kaplıcalarında uzun zamandır temel ögelerden biri olan terapi çeşitidir.

Kneipp banyoları – Holistik (bütüncül) bir öğretici ve doğal çarelerin savunucusu olan

Almanyalı Peder Sebastian Kneipp tarafından bulunmuş olan su terapileridir. Aslında, buzlu Tuna nehrine dalmayı temel alır, fakat günümüzde bu terapi hem ılık, hem soğuk suya dalıp çıkmakla yapılmaktadır.

Krauter banyo – Almanların doğal çarelerini esas alır, güçlü, aromatik bitkilerden yapılan banyo solüsyonudur.

Kür – Almanca “kur” kelimesi, mineral su, çamur banyosu, su yosunu ve bitkilerin tipik olarak kullanıldığı planlı bir kaplıca tedavileri yöntemidir. “Kür alma”, her üç ayda bir yapılacak olan on ilâ yirmi günlük süreçler şeklinde olabilir.

Lif kabağı (Loofah) ile ovma – Su kabağı familyasından bir sebze olan lif bitkisinin lifli iskeletinden yapılma bir süngerle keseleme işlemidir. Lif kabağ, ölü cildi kaldırmakta ve dolaşımı uyarmakta etkili olması sebebiyle, Avrupa’da ve Asya’da yaygın olarak kullanılır.

Likopen – Domatese kırmızı rengini veren maddedir, ayrıca bazı kanser türleri ile kalp hastalıkları gibi yaşlılık hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilen güçlü bir antioksidandır.

Lenf drenajı – Ellerle ve parmaklarla hafifçe uygulanan masaj türüdür, dalga benzeri hareketlerle, aşırı sıvıları ve biriken toksinleri akıtmak suretiyle lenf sistemindeki dolaşımı canlandırması amaçlanır. Sağlıklı olmak için birçok faydaları olduğu söylenmektedir.

Masaj – Sağlığı ve iyi durumda olmayı geliştirmek için genellikle elle, dokulara yapılan hareket uygulamalarıdır, kasları rahatlatarak, tansiyonu sakinleştirerek ve dolaşımı arttırarak etki eder.

Medical spa  – Tıbbi profesyonellerce denetlenen veya yönetilen geleneksel ve tamamlayıcı tıbbi hizmetler sunan amaca yönelik / konaklamalı veya günlük kaplıcalardır. Bir kaplıca, teşhis testleri, önleyici bakım, kozmetik işlemler veya bunların kombinasyonu konularında uzmanlaşabilir.

Medi-spa – Hem tıbbi tedaviler, hem de kaplıca terapilerini birlikte sunan, genellikle günlük hizmet veren kaplıca tesisidir.

Meditasyon – Uzun süre tek bir cisme dikkatin odaklaması gibi bazı hünerleri gösterebilmek için zihinsel becerileri kullanma uygulamasıdır; negatif olayların dönüştürülmesini ve sevecenlik geliştirmeyi, düşüncelerin, duyguların ve hislerin tepki vermeksizin net olarak farkında olma halini ortaya çıkarmayı ihtiva eder. Meditasyonun duygusal iyiliği yükselttiği söylenir ve iddia edilen fiziksel sağlığa olan faydaları araştırılmaktadır.

Metabolizma – Vücudun yakıtları yakma ve enerjiye dönüştürme hızıdır.

Mikro cilt soyma – Cildi, aşırı ince alüminyum oksit kristalleri veya diğer bileşenler ile “kumlama” yöntemine tâbi tutarak, üst cilt tabakasının kaldırılması için yüzü keseleme işlemidir.

Mineral kaynak kaplıcası – Mineralden  zengin termal veya deniz suyu kaynağını tek bir yerde sunan kaplıca. Bunlar hidroterapi ve talasoterapi kapsamında kullanılır.

Nörümüsküler bütünleşme – Vücudun merkezi sinir sistemi ile kasları arasındaki etkileşime odaklanan vücut çalıştırma ve egzersiz sistemidir.

NIA ( Nörümüsküler Bütünleştirci Eylem)- Dansın zerafeti ile kendiliğinden oluşunu,  dövüş sanatlarının gücü ve patlayıcılığı ile ve ayrıca yoganın sakinliği ile yoğunlaştırıcı oluşunu ve enerji dolu tai chi’yi, düşük etkili tam vücut kardiyovasküler idmanıyla bir araya getiren hibrit form.

Oksijenli yüz bakımı – Bu yüz bakımı, atomize edilmiş nemlendiricileri, basınçlı oksijen akımı kullanarak cilt üzerine püskürtme makinesiyle yapılır. Bu uygulamanın, cilde derhal nemlendirme sağladığı ve yüzü daha pürüzsüz ve dolgun hale getirdiği kabul edilir.

Panchakarma- Ayurvedik tıp tabanlı, vücudu, zihni ve bilinci temizleme, canlandırma programıdır. Vücudu toksinlerden temizlediği, dengeyi yerine getirdiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve sükunet geliştirdiği düşünülür. Masaj, ter terapisi, yoga, diyet vb uygulamaları içerebilir.

Parafango – parafin mumu ile karıştırılan volkanik çamurdur, romatizma ve artrit gibi hastalıkların sebep olduğu ağrıları ve sızlamaları hafifletir.

Parafin uygulaması – Kasları rahatlatmak ve kirleri çıkartmak, ölü derileri kaldırmak ve terlemeyle birlikte vücuttan atmak  için ısıtılan parafin, vücut üzerine fırça ile sürülür, cilde temizlik ve yumuşaklık kazandırır.

Fitoterapi – Şifalı otlar ve deniz yosunu gibi bitkilerle ve masaj, sargılama ve sarma, su ve buhar terapileri, soluma tedavisi ve homeopati ile beraber uygulanan esans yağları ve bitkisel ve çiçek özleri tedavileri şeklinde yapılan iyileştirici uygulamadır.

Pilates – Joseph Pilates tarafından geliştirilen vücudu forma sokma programıdır ve kontrollü olarak yapılan, ayrıca özel olarak tasarlanmış egzersiz malzemeleriyle uygulanan, vücuda kütle kazandırmadan kuvvet ve esnekliği geliştirmeyi amaçlayan hakeketler sistemidir.

Polarite (kutupsallık) masajı – Enerji meridyenleri boyunca elleri belli bölgelere koyarak, germe ve hafif sallama  gibi hareketleri içeren rahatlatıcı terapötik uygulamadır, vücudu kendi enerjisini dengeye getirmeyi amaçlar.

Güç yogası – Vücudun ısısını arttırmayı ve dikkati vurgulayan, birinden diğerine hızlıca geçişle yapılan bir dizi duruşu (asanalar) içeren enerji egzersizi. Duru ve berrak bir zihin durumu ortaya çıkarırken, aynı zamanda kasları gerip esnetir ve kuvvetlendirir.

İlkel sesler meditasyonu – Deepak Chopra ve David Simon isimli doktorlar tarafından yeniden canlandırılan antik Vedik (Hinduizme dayalı Veda kitabeleri temelinde) meditasyon tekniğidir. Sessizlik ortamında uygulanır, derin bir huzura, dengeye ve uyuma ulaşmak için mantra denilen kendi kişisel sesini kullanır.

Qi Gong – qi (enerjisi) den ve gong (uygulamadan gelen başarı) dan gelir. Çin kökenli  bir grup kendini iyileştirme egzersizidir. Bu yöntemler, vücudu ve zihni rahatlatmak ve güçlendirmek için basit hareketleri, soluk almayı ve hayal kurmayı birleştirirler.

Yarış yürüyüşü – Kardiyovasküler sağlığı sürdürmek, kalori yakmak ve karnı, uyluk ve kaba et  kaslarını güçlendirmek için aerobik, enerji dolu, abartılı bir hızlı yürüyüş şeklidir.

Refleksoloji – Basınç nokta masajı kullanarak uygulanan antik Çin tekniğidir, genellikle ayaklara (ama ellere ve kulaklara da) yapılır, tüm beden boyunca enerji akışını düzenleyicidir.

Reiki – bir Japon iyileşme tekniğidir, bu tekniği uygulayanlar, derin rahatlama ve iyi hissetme sağlamak amacıyla ellerini vücutlarına enerji getirmek için kullanırlar,

Repechage – Kil, bitkiler, deniz yosunu ve çamuru bir arada kullanan tam vücut tedavisidir, vücudunuzun ve yüzünüzün farklı bölümlerindeki farklı temizleme ve nemlendirme ihtiyaçlarına göre uygulanır.

Tuzla parlatmak – Cildi kaba tuzla ovarak yapılan bir vücut uygulamasıdır, bazen kokulu yağlarla birlikte kullanılır, dolaşımı uyarır, keseleme etkisi yapar.

Sauna – Sıcak bir ortamda ve kızgın taşlar üzerine su atılarak oluşturulan buhar içinde terleme dönemlerinden oluşan bir banyo sürecidir. Tazeleyici soğuk duşlarlar birlikte uygulanan sauna terapisinin vücudun bağışıklık  sistemini iyileştirdiği ve gerginliği geçirdiği söylenir.

İskoç hortumu – Müşteri ayakta dururken hortumla yüksek basınçta su verilerek uygulanan su masajıdır. Terapist, sıcak ve soğuk suyu veya tatlı suyla tuzlu suyu sırayla verir, böylece ağrıyan kasları rahatlatır ve dolaşımı uyarır.

Duyusal kayıp giderme kapsulü – Ilık suyla doldurulmuş kapalı tank ve Epsom tuzu kullanılır, anne rahmine benzer karanlık, huzurlu bir ortam oluşturmak suretiyle toplam rahatlama sağlamak amaçlanır.

Shiatsu – Japonya’da geliştirilmiş olan masaj tekniğidir; terapist, meridyenleri (enerjinin akış yolu olduğu söylenen bölgeler) uyarmak ve kilitlenen yerleri açmak için vücuttaki belli noktalara basınç uygular.

Shirodhara – Alnınızın ortasına (“üçüncü gözünüz” üzerine) dökülen yağ sızıntısının 7 ilâ 10 dakika boyunca aktığı ayurvedik tedavi; hedeflenen, odaklanmanıza, bir şeye  yoğunlaşmanıza ve zihninizin ve bedeninizin rahatlamasına yardımcı olmaktır.

Spinning – Ev içinde sabit bir bisiklet üzerinde bisiklete binme sporudur, kullanıcı pedalları daha kolay veya daha zor çevirmek için direnci ayarlayabilmektedir. Sınıf ortamında yapıldığında, öğreticiler, öğrencilere sanal bir tepelik rota üzerinde rehberlik ederler ve öğrencilere direnci ayarlayabilmeleri için gerekli komutları verirler.

Spor masajı - Spor masajının, diğer masaj şekillerinde olduğu gibi bazı amaçları vardır ve bu masajı yapabilmek için anatomi ve fizyoloji hakkında bazı bilgileri, bilhassa kas ve iskelet sistemini çok iyi anlamış olmak özellikle önemlidir. Bu sistemleri ve bunlar üzerinde egzersizin etkilerini anlayarak, spor yapan insanlara nasıl masaj yapılırsa faydalı olunacağını değerlendirebiliriz ve bunu atletlerin eğitim programının ayrılmaz bir parçası haline getirebiliriz. Bu masajın haddinden fazla yapılmasıyla, yumuşak dokularda bazı problemler ve dengesizlikler meydana gelebilir.

Buhar odası -  Sıcaklıkların 110 ilâ 130 ° F (43- 55 °C) aralığında tutulduğu ve cildin yumuşak olması, gözeneklerin temizlenmesi, sinir sisteminin sakinleşmesi ve tansiyonun rahatlaması için içinde nem üretilen oda.

Adım aerobiği – Düşük tempolu aerobik faaliyetidir, genellikle dört ilâ on inç (10-25 cm) kalınlıkta bir platform üzerine adım atarak çıkıp inme şeklinde yapılır, kalçaları, bacakları ve kaba etleri forma sokmak için uygulanır.

Stres yönetimi – Vücut üzerindeki stresin (gerilimin) hastalık yapıcı etkilerini azaltmak için yapılan fiziksel egzersizlerin, derin rahatlama tekniklerinin ve hayalinde canlandırma tekniklerinin birleşimi şeklinde uygulanır.

Germe – uzatma – Kasları yavaşça gerip uzatma ve sonra direncini kırarak durgun bir hale getirme şeklinde uygulanır, bu egzersizin kan dolaşımını geliştirerek esnekliği arttırması ve stresi geçirmesi ve kaslara, kalbe ve beyne kan akışını kolaylaştırması amaçlanır.

İsveç masajı – Masaj yağları kullanarak kasları ovma şeklinde yapılan klasik Avrupa masajıdır. Rahatlama, kan dolaşımını geliştirme, kas ağrılarını ve gerilmelerini rahatlatma ve esnekliği arttırma amaçlanır.

Ter odası - Geleneksel Amerikan Yerlilerinin yeridir, burada  törensel saflaşma / arınma ve meditasyon yapılır, yoğun ısı ve sauna benzeri bir ortam kullanımı vardır.

İsviçre duşu – Çeşitli yüksekliklerden vücuda yönlendirilmiş güçlü duş jetlerini ile yapılan, canlandırıcı bir masaj uygulayan duş.

Tai chi – Çin dövüş sanatıdır, çeşitli formları kullanır, derin nefes alarak yapılan stilize edilmiş jestler ve diyafram hareketleri kullanır, zihinsel berraklık, denge ve hızlandırılmış bir kan dolaşımı sağlamak için vücudu ve  zihni birleştirmek için yapılır.

Temazcal – Ter odası olarak da bilinir. Kuzey ve  Orta Amerika yerlilerinin uyguladığı, ısıtma ile yapılan geleneksel bir iyileştirme yöntemidir. Kubbe gibi bir yapı içinde, katılımcılar, içinde üzerine suyun döküldüğü aşırı ısıtılmış taşlar bulunan bir çukur etrafına toplanırlar. Buharın rahatlatması, arındırma yapması ve bu sayede rahatlamış, dengelenmiş, derin düşüncelere dalmış bir hal oluşturması amaçlanır.

Tay masajı -  Geleneksel olarak yerde yapılan, müşterinin çok bol giysiler giyinmiş olarak yaptırdığı, pasif, yoga benzeri ve bloklanan enerjiyi serbest bırakmak, tansiyonu rahatlatmak ve farkındalığı ve huzuru arttırmak için vücudun ana enerji kanalları  boyunca esnetici ve basınç nokta masajı aldığı, tam bir bedeni kapsayan uygulamadır.

Talasoterapi – Deniz ve  deniz yosunu ve yosun sargıları gibi deniz suyu ürünleri kullanarak yapılan uygulamalar.

Traeger masajı – Boks antrenörü doktor Milton Traeger tarafından geliştirilen terapidir, tansiyonu rahatlatmak, hareketi kolaylaştırmak (özellikle de eklemlerde) ve rahatlama sağlamak için yapılan hafif ritmik hareketlerdir. Kısaltmalar, uzatmalar ve hafif sıçramalar, sallanma gibi hareketleri içerir.

Transandantal Meditasyon -  Kişisel mantrayı günde bir veya iki kez 20 dakika süreyle tekrarlamak suretiyle, zihninizi rahatlatmanızı sağlayan basit meditasyon vasıtalarıdır.

Türk Hamamı  - Sıcaklığı yükseltilmiş bir dizi buharlı odada yapılan banyo alma işlemleridir, ovalama – keseleme ve masaj  ile devam eder ve soğuk bir duş ile bitirilir.

Vichy duşu – Fransız kaplıca şehrinde yapılan tedavilerden mülhem bir isimdir, müşteri üstüne yumuşak bir minder serilmiş bir masa üstüne uzanır ve beş ilâ yedi kafalı duşlardan oluşan bir sistemle üzerine ılık su püskürtülür. Bu uygulamanın stresi azalttığı, nemlendirici olduğu ve kan dolaşımını geliştirdiği düşünülür.

Watsu -  Ilık su dolu bir havuzda gerçekleştirilen iyileştirici masaj uygulamasıdır, ritmik hareketler, basınç-nokta masajı gibi uygulamaları terapist yönetir ve müşterinin derin bir rahatlamaya ulaşmasına yardımcı olmak için uğraşır.

Ağırlık eğitimi-  Hem vücudu düzgünleştirmek hem de zayıf kaslara kütle kazandırmak ve ayrıca metabolizmayı yükseltmek amacına yönelik bir dizi tekrarlı egzersizler içinde serbest ağırlıklar veya ağırlık makineleri kullanımıdır.

Yoga – Hem zihinsel hem de bedensel yönleri ele alan antik sanat ve felsefedir, kendini geliştirmeye ve kendini gerçekleştirmeye odaklanır. Yoganın fiziksel uygulaması, bazı duruşları (asanalar) içerir ve bunlar, vücudu gerip esnetmek ve düzgün bir şekle sokmak için ve ayrıca dolaşımı geliştirmek için kontrollü nefes almayı ve meditasyonu kullanır.

Zen -  Kaynağı Antik Çin’e uzanan Japon öğretim tekniğidir, bu inanca göre,  aydınlanmaya giden yol, doğrudan, sezgisel kavramayla, sadece kendi temel doğanıza odaklanmaktan geçer.

Spa Terminology

Accupressure - Traditional Chinese pressure-point massage that stimulates the flow of energy in the body.

Acupuncture - Traditional Chinese healing technique based on Taoist philosophy, administered by using needles, low-voltage electric current (electro acupuncture), or pinpoint massage (acupressure).

Alexander Technique - Method of re-educating the mind and body to improve movement. The focus is on applying the appropriate amount of energy for each activity in order to improve posture and balance and to eliminate stress-inducing habits.

Algotherapy - Seaweed bath – a form of thalassotherapy.

Anaerobic - Opposite of aerobic exercise, anaerobic exercise –such as weightlifting and bodybuilding-involves muscular work that causes the body to use more oxygen than it takes in.

Anti-aging - Product or treatment said to decelerates the aging process.

Applied kinesiology - Study of muscles, especially the mechanics of human motion.

Aqua aerobics - Aerobic exercises performed in a pool using the support and resistance of the water to burn fat, strengthen bones, and increase cardiovascular health and endurance. The buoyancy of the water greatly reduces the chance of injuring joints or muscles.

Aromatherapy - Treatments such as massage, facials, body wraps, or hydrobaths that include the application of fragrant essential oils. Different oils are used for different therapeutic benefits.

Asanas - Various yoga postures or poses. The practice of these physical poses is a fundamental stage in many branches of the yoga system

Ayurveda - Ancient Indian system of traditional folk medicine from India using a variety of techniques, incorporating nutrition, herbal medicine, aromatherapy, massage, and meditation to restore the organism to perfect balance

Balneotherapy - The use of water to restore and revitalize the body. Since antiquity, balneotherapy has been used to improve circulation, fortify the immune system, and relieve pain and stress.

Bindi - Bodywork combining exfoliation, herbal treatment, and light massage.

Blood Pressure - Pressure exerted by the blood on the walls of the body’s arteries. Normal blood pressure is usually 120/80.

Body Conditioning - Any exercise program that focuses on overall conditioning of the body. A body-conditioning routine might combine exercises for strength and flexibility and use both strength-training equipment and floor exercises.

Body Sculpting - Fitness program using weight, flexibility, and endurance training; but not running or jumping, to shape hips, thighs, upper arms, and buttocks without creating bulk.

Body Wrap - Treatment in which strips of cloth are soaked in herbal teas and cocooned around the body.

Brush and Tone - Dry brushing of the skin intended to remove dead layers and impurities while stimulating circulation. This is one of many exfoliating techniques used as a pretreatment for mud and seaweed body masks that are formed by the application of a moisturizing lotion.

Cellulite - Deposits of lumpy fat and fibrous tissue that cause dimpling of the skin in the thighs, hips, and buttocks of some women.

Chakra - Ayurvedic term for energy “center.” It is believed that there are seven chakras, which are all interconnected and which must be balance.

Circuit Training - Exercise plan utilizing six to ten exercises that are completed one after another on weight-resistance equipment to increase mobility, strength, and stamina. Each exercise is performed for a certain number of repetitions.

Collagen Therapy - Injection of collagen beneath the skin with a fine needle to fill out wrinkles and lines.

Cromotherapy - Use of color to balance mental and spiritual health through the use of colored rooms, light bulbs, fabrics, etc. The technique dates back to ancient Egypt.

Cranio-Sacral Therapy - Treatment that focuses on the connection between the skull and the base of the spine along the spinal column. The therapist’s palpitations in those areas are said to release blockages in the circulation of the cerebral-spinal fluid and allow it to flow more freely.

Dancercize - Aerobic workout to upbeat music using steps and patterns derived from modern dance help improve range of motion, endurance, aerobic capacity, flexibility, and strength.

Destination spa - Establishments that focus exclusively on lifestyle improvement, health enhancement, and self-renewal in the company of like-minded people

Detoxification - Cleansing the body of poisons or toxins that may have accumulated through addictive habits

Doshas - According to Ayurvedic medicine, the three metabolic types (vata, pitta, and Kapha). Most people are a combination of types, though are predominately one.

Duo Massage - Massage treatment performed in simultaneously by two therapists.

Effleurage - Massage technique involving quick, long strokes used at the beginning and end of certain treatments.

Endermologie - French massage therapy said to reduce the appearance of cellulite.

Essential oils - Aromatic liquids extracted from flowers, grasses, fruits, leaves, roots, or trees. The oils maintain the odors and tastes, and thus the essence, of the plant they are extracted from.

European facial - Treatment that begins with deep cleansing, steam, exfoliation, and professional massage of the face, shoulders, and chest area, followed by special mask that hydrates the skin.

Exfoliation - Procedure to slough top layer of dead skin cells off the face or body. Dry brush, loofah scrub, and salt glow are among the techniques used in conjunction with ingredients including grape seed, sugar, clay, and salt.

Fango - From the Italian word for mud, a treatment that uses mineralized mud mixed with oil or water and applied over the body as a heat pack to detoxify the skin, soothe the muscles, and stimulate circulation.

Feng shui - Chinese art of determining the most propitious design and placement of a structure or site to achieve maximum harmony between the flow of energy between the place and its inhabitant.

Fitness profile/assessment - A test administered by a fitness instructor to evaluate aerobic capacity, flexibility, and strength, as well as resting heart rate, resting blood pressure, and body composition.

Gommage - Cleansing, rehydrating treatment using creams that are applied in long movements, similar to a massage.

Hatha yoga - Branch of yoga that is devoted to the physical processes (as opposed to others that focus on wisdom, meditation, service, etc.) and involves breathing and physical exercises. There are many types of physical yoga.

Herbal Wrap - Treatment using strips of cloth soaked in a heated herbal solution to wrap around the body. It is used for relaxation and said to eliminate impurities and detoxify.

Homeopathy - Form of medicine based on the principle that “like cures” like to stimulate the body to heal itself, it treats patients with minute quantities of natural substances that cause symptoms much like those of the disease they are meant to cure.

Hot Stone Therapy - Relaxing, therapeutic treatment in which dark, smooth stones heated in hot water or hot spring pools are placed or stroked with light pressure on areas of the body such as the back, in the palms, and between the toes. Cold stones may also be used.

Hydrotherapy - Treatment using water therapeutically to aid relaxation in a variety of procedures such as underwater jet massage, different types of showers, and mineral baths. Thalassotherapy, using seawater for hydrotherapy, has long been a staple in European spas.

Kneipp baths - Water therapies originated by Germany’s Father Sebastian Kniepp, a holistic teacher and proponent of natural remedies. Originally involving dips in the icy Danube, nowadays the therapy involves immersion both in warm and cold water.

Krauter bath - Based on German natural remedy, this is a strong, aromatic herbal bath solution.

Kur - From the German “kur”, a planned course of spa treatments that typically involve mineral water, mud baths, algae, and herbs. “Taking the kur” might be a ten- to twenty-day process every three months.

Loofah Scrub - Exfoliation with a sponge made of the fibrous skeleton of the loofah, a vegetable from the gourd family. Loofah is used extensively in Europe and Asia because of its effectiveness in removing dry skin and stimulating circulation.

Lycopene - The substance that makes tomatoes red, it is also a powerful antioxidant that may help prevent diseases of aging such as some forms of cancer and heart disease.

Lymph drainage - Form of massage in which hands and fingers apply gentle, wave-like movements meant to stimulate circulation in the lymph system to drain away excess fluids and trapped toxins. It is said to have many healthful benefits.

Massage - Manipulation of tissues, usually manually, to improve health and well-being by relaxing muscles, relieving tension, and improving circulation.

Medical spa - Destination or day spa that offers traditional and complementary medical services supervised or administered by medical professionals. A spa may specialize in diagnostic testing, preventive care, cosmetic procedures, or a combination.

Medi-spa - Any facility, usually a day spa, that offers both medical treatments and spa therapies.

Meditation - Practice of using mental skills to perform such feats as focusing attention on a single object for a long period of time; cultivating compassion, which involves the transforming of negative events; and creating a state of pure awareness of thoughts, emotions, and sensations without reacting. Meditation is said to increase emotional well-being and is being studied for alleged benefits to physical health.

Metabolism - Rate at which a body burns up fuel and transforms it into energy.

Microdermabrasion - Facial exfoliation procedure in which skin is “sandblasted” with ultra-fine crystals of aluminum oxide or other ingredients to remove top layer of skin.

Mineral Springs Spa - Spa offering an on-site source of mineral-rich thermal or seawater that is used in hydrotherapy or thalassotherapy.

Neuromuscular Integration - Body work and exercise system that focuses on the interaction between the central nervous system and the muscles of the body.

NIA (Neuromuscular Integrative Action) - Hybrid form that combines the grace and spontaneity of dance, the power and explosiveness of martial arts, and the stillness and concentration of yoga and tai chi in an energetic, low-impact full-body cardiovascular workout.

Oxygen Facial - From “porous bones,” progressive disease in which bones become weaker. It most commonly affects post-menopausal women. Weight-baring exercises are helpful in maintaining bone health, as is sufficient intake of calcium.

Panchakarma - Cleansing and rejuvenating program for the body, mind, and consciousness based on Ayurvedic medicine and meant to clear the body of toxins, restore balance, strengthen the immune system, and promote calm. May involve massage, sweat therapy, yoga, diet, etc.

Parafango - Volcanic mud is mixed with paraffin wax to alleviate aches and pains caused by such illnesses as rheumatism and arthritis.

Paraffin Treatment - Heated paraffin wax is brushed over the body to soothe muscles and, by drawing out the dirt, removing the dead skin, and drawing out perspiration through the head, leave skin clean and soft.

Phytotherapy - Healing treatment with plants, such as herbs and seaweed, and in the form of aromatic essential oils and herbal and floral extracts, applied in conjunction with massage, packs and wraps, water and steam therapies, inhalation treatments, and homeopathy.

Pilates - Body conditioning program developed by Joseph Pilates meant to develop flexibility and strength without building bulk via a system of controlled movements and specially designed exercise equipment.

Polarity Massage - Therapeutic, relaxing treatment involving hands placed along the energy meridians, stretching, and light rocking to bring the body’s own energy into balance.

Power Yoga - Energetic workout involving a sequence of postures (asanas) that flow into one another and that emphasize building body heat and breaching mindfully. Stretches and strengthens muscle while creating a calm and clear mind.

Primordial Sound Meditation - Ancient Vedic meditation technique revived by Deepak Chopra and David Simon, MD. Practiced in silence, it uses a personal sound mantra to achieve deep peace, balance, and harmony.

Qi Gong - From qi (energy) and gong (the achievement that comes from practice), a group of Chinese self-healing exercises. They combine simple movement, breathing, and mental imagery to relax and strengthen the body and the mind.

Race Walking - Aerobic, energetic, exaggerated form of fast walking to maintain cardiovascular health, burn calories, and develop stomach, thigh, and buttock muscles.

Reflexology - Ancient Chinese technique that uses pressure-point massage, usually on the feet (but also on the hands and ears), to restore the flow of energy throughout the entire body.

Reiki - Japanese healing technique in which practitioners use their hands to bring energy into the body for deep relaxation and wellbeing.

Repaichage - Full-body treatment meant that uses a combination of clay, herbs, seaweed, and mud to deal with the differing cleansing and moisturizing needs of different parts of your body and face.

Salt Glow - Body treatment in which skin is rubbed with coarse salt, sometimes in combination with fragrant oils, to exfoliate and stimulate circulation.

Sauna - Bathing process that consists of periods of perspiring in the heat and steam created by throwing water on heated stones. In combination with refreshing cold showers, sauna therapy is said to enhance the body’s immune system and relieve stress.

Scotch hose - Water massage through high-pressure hose while client is standing. The therapist alternates hot and cold and fresh or salt water to relieve sore muscles and stimulate circulation.

Sensory-Deprivation Flotation Capsule - Enclosed tank filled with warm water and Epsom salts in order to create a dark, peaceful environment, similar to that in the womb, to promote total relaxation.

Shiatsu - Massage technique developed in Japan in which therapist applies pressure to specific points in the body to simulate and unblock “meridians” (pathways through which energy is said to flow).

Shirodhara - Ayurvedic treatment lasting 7 to l0 minutes during which stream of oil is poured in the center of your forehead (on your “third eye”) in order to help you focus, concentrate, and relax your mind and body.

Spinning - Indoor cycling on stationary bikes that allow riders to adjust resistance to make pedaling easier or harder. Class instructors guide students through a virtual hilly course and cue students about adjusting resistance.

Sports Massage - Indoor cycling on stationary bikes that allow riders to adjust resistance to make pedaling easier or harder. Class instructors guide students through a virtual hilly course and cue students about adjusting resistance.

Steam Room - Room where temperatures are kept at 110 to 130° F and humidity is generated in order to soften the skin, clean the pores, calm the nervous system, and relieve tension.

Step Aerobics - Low-impact aerobic activity performed by stepping on and off a platform that usually ranges from four to ten inches high to tone hips, legs, and buttocks

Stress Management - Combination of physical exercise, deep relaxation techniques, and visualization techniques meant to reduce the ill effects of stress on the body.

Stretching - Extending and lengthening muscles slowly, then in a static manner when hitting resistance. Meant to increase flexibility and relieve stress by improving circulation, and facilitating blood flow to the muscles, heart, and brain.

Swedish Massage - Classical European massage technique of manipulating muscles with the use of massage oils. Meant for relaxation and to improve circulation, ease muscle aches and tension, and improve flexibility.

Sweat Lodge - Traditional Native American place for ceremonial purification and meditation involving the use of intense heat in a sauna-like environment.

Swiss Shower - Treatment that involves powerful shower jets directed at the body from various heights, creating the effect of an invigorating massage.ge

Tai Chi - Chinese martial art that uses forms, stylized gestures regulated by deep breathing, and the movement of the diaphragm to unite body and mind in order to achieve mental clarity, balance, and improved circulation. It involves mental concentration, visualization, and graceful, dancelike movements.

Temazcal - Also known as a sweat lodge. A traditional healing method involving heat that is practiced by indigenous North and Central Americans. Inside a dome-like structure, participants gather around a pit where water is poured over heated stones. The steam is meant to relax and detoxify, and thus to create a relaxed, balanced, contemplative state.

Thai Massage - Traditionally done on the floor, with client dressed in loose clothing, a full-body treatment that involves passive, yoga-like stretching and pressure-point massage along the body’s major energy channels to release blocked energy, relieve tension, and increase awareness and tranquility.

Thalassotherapy - Treatments using sea and seawater products such as seaweed and seaweed wraps. See also hydrotherapy.

Traeger Massage - Therapy developed by boxing trainer Milton Treager, MD, that uses gentle, rhythmic movements to relieve tension, ease movement (especially in joints), and induce relaxation. Compressions, elongations, and light bounces as well as rocking motions are involved.

Transcendental Meditation - Simple means of meditation that allows you to quiet the mind through repetition of a personal mantra (word or phrase given you by an instructor) for 20 minutes once or twice a day.

Turkish bath/hamam - Bathing procedure that involves going through a series of steam rooms of increasing elevated temperature, followed by a rubdown and massage and finished off with a cold shower.

Vichy Shower - Inspired by treatments in the French thermal spa city, involves client lying down on a table atop a cushioned mat and under a spray of warm water from a five- to-seven head shower system. It is meant to reduce stress, hydrate, and improve circulation.

Watsu - Healing massage treatment performed in a warm pool in which the therapist administers rhythmic movements, pressure-point massage, and stretches to help client achieve deep relaxation.

Weight Training - Use of free weights or weight machines in a series of repetitive exercises meant both to tone the body and add or replace lean muscle mass and also to raise metabolism.

Yoga - Ancient art and philosophy that involves both mind and body and is aimed at self-development and self-realization. The physical practice of yoga involves performing postures (asanas) and using controlled breathing and meditation to stretch and tone the body and improve circulation.

Zen - Japanese teaching with origins in ancient China whose belief is that the only path to enlightenment is through direct, intuitive insight-by focusing solely on your essential nature.